Zapewne każdy z nas zdaje sobie sprawę, że codziennie należy dostarczyć organizmowi pewną dawkę płynów. Rzadko jednak zastanawiamy się, co i w jakich ilościach powinniśmy spożywać oraz jak to rzeczywiście wpływa na nasz organizm. Skutki niedoborów są bardzo szybko odczuwalne i objawiają się w postaci bólu głowy, obniżonej koncentracji, senności i braku energii. Prawidłowe nawadnianie natomiast sprawia, że nasz organizm jest odżywiony, funkcjonuje sprawnie i jest pełen energii.
Sprawdźcie czy zdawaliście sobie sprawę ze wszystkich zdrowotnych właściwości wody:
TRAWIENIE
Woda bierze udział w procesach trawienia – jest podstawowym składnikiem enzymów trawiennych, umożliwia formowanie kęsa pokarmowego oraz wchłanianie składników odżywczych z przewodu pokarmowego. Woda w znacznym stopniu zapobiega zaparciom i reguluje wypróżnienia.
ODCHUDZANIE
Picie wody znacznie poprawia metabolizm i pomaga zahamować nadmierny apetyt. Szklanka wody wypita na ok. 20 min. przed posiłkiem zapewnia uczucie sytości, dzięki temu zmniejszamy ilość spożywanego pokarmu. Częste jest również mylenie uczucia pragnienia z głodem, dlatego zanim sięgniemy po kolejną kaloryczną przekąskę warto zamiast tego wypić szklankę wody.
DETOX
Woda oczyszcza nasz organizm z toksyn i szkodliwych substancji przyswajanych wraz z pożywieniem oraz z powietrza. Dzieje się tak ponieważ końcowe produkty przemiany materii są usuwane razem z moczem. Po wodę warto zatem sięgnąć gdy na naszej skórze pojawiają się zaskórniki, krostki, skóra i włosy są przetłuszczone.
AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA - WYDAJNOŚĆ
Kiedy organizm podczas aktywności fizycznej jest odwodniony m.in. obniża się ciśnienie krwi trenującego, następuje osłabienie oraz wzrost temperatury ciała. Dodatkowo na pogorszenie się kondycji wpływa spadek zdolności mięśni do wykonywania skurczów. Zatem utrzymanie odpowiedniego nawodnienia zarówno przed jak i w trakcie wysiłku fizycznego skutecznie poprawia efektywność organizmu osoby aktywnej.
LEPSZA PRACA MÓZGU
Mózg składa się w ok. 80% z wody, a więc do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje jej odpowiedniej ilości i jakości. Woda w dużej mierze odpowiada za transport krwi do mózgu, a co za tym idzie zwiększa jego dotlenienie. Od wody zależy przewodzenie impulsów nerwowych, szybkość oraz jakość myślenia. Jej niedobór sprawia, że człowiek staje się zmęczony i traci energię do działania. Gdy pojawia się pragnienie, mózg automatycznie spowalnia. Woda mobilizuje mózg do pracy, dzięki niej człowiek myśli kreatywnie, pracuje efektywnie i sprawniej działa.
PRAGNIENIE
Woda najskuteczniej ze wszystkich dostępnych nam płynów gasi pragnienie. Ważne jest jednak aby woda była spożywana często, małymi łykami. Dlatego warto zawsze mieć pod ręką butelkę wody. Kiedy czujemy pragnienie organizm daje znać, że jest już odwodniony. Dlatego powinniśmy regularnie uzupełniać płyny zanim poczujemy pragnienie.
TEMPERATURA
Kiedy temperatura na zewnątrz staje się wyższa od temperatury naszego ciała, zaczynamy nadmiernie wydzielać wodę w postaci potu. Dzięki temu organizm może w łatwy sposób regulować swoją temperaturę i nie dopuścić do przegrzania.
Uwierzcie mi… tak naprawdę to tylko kilka z najważniejszych korzystnych właściwości picia wody. Zatem nie zwlekajcie ani chwili. Nalewajcie szklanki do pełna ! :)
Na koniec kilka podstawowych zasad nawadniania organizmu:
- Pij odpowiednią ilość wody każdego dnia ok. 2 litry.
- Pij wodę małymi łykami w regularnych odstępach czasowych.
- Nie wypijaj na raz dużej ilości płynów.
- Pij zanim pojawi się pragnienie.
- Zawsze miej przy sobie małą butelkę wody - unikniesz odwodnienia.
Sylwia Turczyńska - dietetyk personalny, absolwentka Wydziału Technologii Żywności na kierunku "Żywienie człowieka i dietetyka" Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Akademii Dietetyki. Od lat przekazuje ludziom swoją wiedzę na temat odżywiania i zdrowego stylu życia, która oparta jest na realnych doświadczeniach.