Strona główna > Blog > Motywacja pozwala zacząć, nawyk pozwala wytrwać
Psychodietetyka

Motywacja pozwala zacząć, nawyk pozwala wytrwać

01 marca 2020
Dietetyk Kraków - Logo
człowiek z uniesionymi rękami na szczycie góry

Znacie to uczucie, kiedy postanowiliście zmienić coś w swoim życiu na lepsze? Swoją sylwetkę, sposób odżywiania... Na początku ogromna motywacja, euforia, pierwsze sukcesy... i nagle po kilku już nawet dniach przychodzi kryzys. Motywacja spada, pojawiają się wymówki, usprawiedliwienia, a nasze mocne postanowienie i cel stają się mniej realne do osiągnięcia.

Ja znam ten problem doskonale i to z dwóch różnych stron, jako osoba, która w przeszłości borykała się ze złymi nawykami żywieniowymi i nadmiarem kilogramów oraz jako dietetyk z wieloletnim doświadczeniem i możliwością obserwacji swoich podopiecznych.

miska z owocami położona na książce

Doskonale zdaję sobie sprawę, że nadwaga, otyłość, niedowaga, anoreksja, bulimia i inne jednostki dietozależne, nie są problemami tylko fizycznymi. To w ogromnej mierze problem psychiczny, który wymaga od nas dużo więcej pracy, wysiłku i samokontroli niż nam i naszemu otoczeniu się wydaje.

"Jesteś gruby bo jesz za dużo", "Zacznij jeść to będziesz lepiej wyglądała", "Objada się to jest gruba", "Masz dietę to czemu nie chudniesz?"

Prosto powiedzieć, trudniej wykonać. Bo nawet jeśli ktoś już ma ułożony doskonały plan, a dieta uszyta jest perfekcyjnie na jego miarę, wcale nie gwarantuje to sukcesu. Jeśli w danym momencie nie jesteśmy przygotowani psychicznie to się po prostu nie uda. Nie chodzi tu też o to by czekać na jakiś znak, czy grom z jasnego nieba. Po prostu trzeba w nasz plan działań wpisać fachową pomoc, kogoś kto nie tylko da nam cenne wskazówki jak i co jeść, ale także pomoże przejść z nami ten cały proces aż do osiągnięcia celu. Czasem wystarczą regularne spotkania, rozmowy o tym co sprawia Ci trudność, wspólne dzielenie porażek, naprawianie błędów i oczywiście prawdziwa radość z Twoich sukcesów.

Trzeba też pamiętać, że każdy z nas jest inny: jedna osoba potrzebuje restrykcji i ściśle określonych reguł działania, a inna osoba potrzebuje czasu i małych kroczków. Dlatego bardzo ważne jest odrębne podejście. Ja w swojej pracy staram się traktować każdego indywidualnie i dzięki temu jest mi łatwiej pomóc danej osobie w osiągnięciu jej wymarzonego celu.

Jeśli potrzebujesz pomocy, zapraszam! Nie tylko po wskazówki dotyczące żywienia i jadłospis, ale również na szczerą rozmowę i po ogromną dawkę motywacji. Będziemy razem kształtować Twoje nawyki.

Do zobaczenia

dietetyk Sylwia Turczyńska

Sylwia Turczyńska - dietetyk personalny, absolwentka Wydziału Technologii Żywności na kierunku "Żywienie człowieka i dietetyka" Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Akademii Dietetyki. Od lat przekazuje ludziom swoją wiedzę na temat odżywiania i zdrowego stylu życia, która oparta jest na realnych doświadczeniach.

Tagi

Motywacja NawykiZdrowe odżywianie Dietetyk KrakówZmiana sylwetkiNawyki żywienioweOtyłośćNadwagaAnoreksjaBulimiaSamokontrolaChoroby dietozależnePoczucie wartościKształtowanie nawyków

Przeczytaj również

trzy drinki w kieliszkach na czarnym tle
Alergie i nietolerancjeZdrowe odżywianie

Wpływ alkoholu na organizm

Pizza otoczona bazylią, pomidorami, marchewką, cukinią i papryką
Zdrowe odżywianiePrzepisy

Zdrowa i pyszna pizza jajeczna

pszczoła